Петър Касабов е треньорът, под чието ръководство Тайбе Юсеин постигна най-големите си успехи в борбата. Той започва да работи с нея през 2016 година и впоследствие двамата се справят по великолепен начин. Тайбе стана трикратна европейска шампионка, като последната ? титла е от преди дни в Будапеща, веднъж световна шампионка и трета на Олимпийски игри. В момента Касабов е и старши треньор на женския национален отбор по борба.
В интервю за www.jaxkidsdirectory.com Петър Касабов говори за съвместната си работа с Тайбе Юсеин, разкрива коя спортна мечта иска да сбъдне тя и как поддържа високо ниво толкова години.
Г-н Касабов, Тайбе прегази всички на тепиха в Будапеща и спечели трите си срещи, без да даде точка на съперничките – 26:0. Друга боркиня постигала ли го е на такъв голям форум?
– Мисля, че само една японка го направи на последната Олимпиада. Иначе Тайбе е първата българка с такова постижение.
Вярвахте ли, че ще стане първа по такъв категоричен начин?
– Ние не сме мислили колко точки ще даде на съперничките си. Важното за нас беше, че определено е много добре подготвена и мобилизирана. Бяхме подготвили и стратегия, която се надявахме да е успешна, а Тайбе беше настроена да не дава шансове на своите опонентки. В крайна сметка се получи, за разлика от друг път, когато не се е получавало поради различни причини. Сега обаче всичко се разви за нас по идеалния сценарий.
Имаше ли трудни моменти за нея в някоя от трите схватки на европейското?
– Труден момент, не бих казал. Трудна беше самата подготовка и усилията, които полагахме, до излизане за схватките. Когато вече беше стъпила на тепиха, изпълняваше плана и се справи безупречно. За мен беше удоволствие да я гледам отстрани, както нея, така и другите ни момичета.
Съмнявали ли сте се, дори за миг, че титлата може да избяга на Тайбе?
– Не. Като знаех в каква форма навлиза, като я виждах какъв хъс влага и колко гладна е за тези победи, бях сигурен, че ще стане първа. На тепиха ясно се видя, че е с класи над останалите.
Какво Ви казаха специалистите за Тайбе?
– Казаха ми, че е уникална, че целият ни женски тим е уникален. Радваха ни се и отчетоха каква прекрасна екипна работа сме свършили със състезателките.
Това ли бе най-добрата борба за Тайбе Юсеин?
– Не е най-добрата ? борба, защото винаги може още малко. Но на този етап така стояха нещата и това, което показа, ? бе напълно достатъчно да спечели златото. Тайбе показа, че тя е човекът.
Олимпийски златен медал ли ще е сбъдната мечта на Тайбе?
– Хората са казали: Не си казвай мечтите, защото все някой ще ги открадне. Нашата цел винаги е първото място, но не винаги става, както с Евелина и Миглена. Но пък така сме изградили мисленето на всички – винаги да гонят първото място.
Какъв стимул ще има оттук нататък Тайбе в следващите две европейски и световни първенства, след като мисли само за Игрите в Париж през 2024 година?
– Всяко състезание е важно, въпросът е всичките ни боркини да са живи и здрави, за да могат да показват това, на което са способни.
Казахте, че Тайбе е с класи над другите в Европа. Кои ще са ? конкурентки за световна и олимпийска титла?
– Две боркини от Киргизстан и Япония. Но най-важно е Тайбе да е здрава, да е подготвена тактически и технически и да продължи да излиза срещу всички с мисълта за победа. Прави ли го, резултатите ? ще зависят от самата нея.
Проследете предстоящите шампионати по борба със специален winbet бонус при регистрация, който ще ви донесе допълнителни средства за игра и прогнози.
Как успява тя да поддържа това високо ниво с години?
– Тайната е в професионалното отношение към борбата. Спортът е до време и когато можеш и се чувстваш добре, трябва да се стремиш да извлечеш максимума, за да може в един прекрасен момент, като се обърнеш назад, да си доволен от себе си и да не съжаляваш за пропуснати моменти, когато си можел да го направиш. Старая се всяко едно момиче да го разбере и мисля, че успявам да им го предам.
Допускате ли, че Олимпиадата в Париж ще е последното голямо състезание за Юсеин?
– Тайбе не ми е споделяла, че смята да спира след Париж. Нито сме обсъждали такъв момент, нито сме говорили за него. Има боркини, които на 36 години например не само още се борят, но и побеждават.
Как успявате да възстановявате състезателките след толкова тежки битки?
– Трудно е при нас възстановяването, тъй като не можем да намерим сериозни хора, с които да работим относно възстановяване и да бъдат с нас през цялото време. Затова използваме алтернативни начини, тъй като нашият спорт е травматичен.
Как приехте загубата на Тайбе на ?Дан Колов“?
– Вижте, в никакъв случай не искам да звучи като оправдание, но три дни преди турнира, тя си секна кръста и се наложи да променяме тактиката, за да се представи силно. Не исках да я спирам, тя трябваше да участва. Но истината е, че възпаленият нерв ? пречеше да тренира – ограничаваше движенията на крака и кръста, изправяше се по-трудно, не можеше да прилага коронната си хватка, не можеше да влиза като хората. Но нали затова сме професионалисти. Всички мислеха, че проблемът идва от старата ? операция, но добре успяхме да го скрием.
Потърсихте ли народни лечители?
– Не, защото ако беше отишла при такива, няколко дни след това нищо не трябваше да прави, а само да почива. Ние обаче нямахме нужното време, тя трябваше да тренира и да се подготвя. Решихме здравословния проблем с мазила и лекарства.
Г-н Касабов, за 6 години работа с Тайбе ? помогнахте да покори всички спортни върхове. Как го направихте?
– Когато през 2016 година станах личен треньор на Тайбе и старши треньор на националния тим, се разбрахме с момичетата какви са моите изисквания. Основното е спазването на режима. Аз им обясних, че те трябва да приемат борбата като начин на живот, но да не им бъде в някаква тежест. Когато сме на лагер, от 14 до 16 часа следобед задължително си почиват в стаите, а вечер в 22 часа вече са по леглата, за да може да са пълноценни в тренировките на другия ден.
Ще има ли нова Тайбе Юсеин у нас?
– Младите момичета следват нейния пример и примера на останалите в отбора. И виждам, че нещата се получават както откъм мотивация, така и спортно-технически. Това ме прави оптимист, че следващите поколения също ще бъдат успешни.
Имало ли е пресищане от успехи при Тайбе и другите момичета?
– Те нямат насита. Може би само преумора след всяко голямо първенство. Затова винаги почиват две седмици, но става така, че през тях ме търсят сами да се връщат в залата. Като мине голямо първенство им казвам: Не искам да ви виждам две седмици, почивайте си. А те още на втората седмица започват да ми звънят и да ме питат кога ще тренираме. Това е начин на живот.
Как се справят Вашите боркини с излишните килограми?
– Този проблем отдавна сме го решили с внимателно хранене. Аз им изготвих общ режим и докато им изградя навици на хранене, минаха 6 месеца. Те видяха, че е правилно и сега сами го спазват, без да се налага да ги контролирам. Абсолютни професионалисти са моите момичета и благодарение на тях често се чувствам като специален треньор и човек.