Левски представи четвъртото си ново попълнение през лятото. ?Сините“ направиха любопитен трансфер на вратарския пост с привличането на хърватина Матей Маркович, който подписа договор за три години с 26-кратните шампиони. Така, той последва бековете Майкон и Алдаир Невеш, както и нападателя Александър Колев, които по-рано позираха със синята фланелка.
Новият старши треньор на столичани – Станислав Генчев, трябва да е доволен от това развитие, защото още на първата си пресконференция обяви, че желае клубът да привлече нов вратар след отказването на Николай Михайлов. Кой, обаче, е Матей Маркович и това ли е човекът, който трябва да помага на младите Пламен Андреев и Иван Андонов да израстват?
Хърватският страж е роден на 22 юли 1996-а година (27 години) в столицата Загреб. Започва тренировки в Детско-юношеската школа на местния Дубрава, след което преминава през академиите на Текстилац Равнице, Радник Сесвете, Кроация Сесвете и Загреб, с който подписва и първия си професионален договор през 2013-а година. През лятото на 2015-а година преминава в друг хърватски клуб – Рудеш. Година по-късно преминава в ХАСК Загреб, с чийто екип изиграва 13 мача. През лятото на 2017-а година преминава в босненския Челик Зеница, където записва 19 мача. Година по-късно облича екипа на друг местен тим ФК Крупа записвайки 21 мача.
През юли на 2019-а година преминава в друг босненски клуб ФК Сараево, с който печели шампионската титла на страната, а през лятото на 2020-а година е трансфериран в словашкия Земплин Михаловце, където изиграва 25 мача. От началото на 2022-а година е част от гръцкия Левадиакос, с чийто екип записва 29 мача и печели шампионската титла на местната втора дивизия и промоция в елита на Гърция. През лятото на 2023-а година се завръща в Хърватия, където облича екипа на Рудеш, изигравайки 25 мача.
Това беше част от официалното съобщение на Левски, но е хубаво да разбием малко тази информация, защото ще научим доста повече неща за неговата кариера. Като цяло, целият този трансфер на Маркович е доста спорен. Виждаме, че хърватинът често сменя отборите си, които на практика са по-слаби от Левски, а ?сините“ дори ще трябва да платят и някаква трансферна сума за него, макар че последният му клуб Рудеш изпадна от елита през миналия сезон, пишат медиите в родината му.
По-натам ще видим, че статистиката му изобщо не е впечатляваща. Това, че със Сараево е ставал шампион на Босна и Херцеговина изобщо не трябва да ни подлъгва, защото той не записва нито един мач за отбора. Цялостно, Маркович е бил титуляр в само два сезона до момента в кариерата си, като един от тях бе през миналата кампания в Рудеш, с когото изпада от елита. Другият е през 2020/2021, когато изиграва 25 шампионатни мача за словашкия Земплин. Да не говорим, че е изпадал още веднъж, когато е част от гръцкия Левадиакос.
Нека се върнем, обаче, през изминалия сезон, защото ще видим, че Маркович е бил обстрелван като на бойно поле. Той пристига в Рудеш след старта на сезона, но веднага печели титулярното място, като дори стига и до капитанската лента. Той пази в 24 мача в първенството и 1 за Купата. Интересното е, че в шамипоната два пъти е сменян преди почивката, като в тези срещи е допуснал по едно попадение. Общо през сезона статистиката му е плачевна – 25 срещи и 51 инкасирани попадения. Средно хърватинът допуска по 2.04 попадения на мач, докато е записал едва три ?сухи“ мрежи.
В кариерата си Маркович е изиграл общо 128 шампионатни мача, което не изглежда изобщо много, като се има предвид, че след по-малко от месец ще навърши 28 години. Тук може спокойно да направим сравнение с настоящия титуляр в Левски Пламен Андреев, който на по-малко от 20-годишна възраст вече има 84 двубоя за ?сините“ във всички турнири, включително и в Европа. А новопристигналият вратар на ?Герена“ никога не е пазил в международни двубои, за разлика от Пламен, който е и младежки национал на България. Колкото до ?сухите“ мрежи, Андреев е №1 по този показател в последните два сезона в Първа лига, което говори достатъчно.
Тук, съвсем естествено, феновете на Левски ще си зададат въпроса: ?Наистина ли това е вратарят, който трябва да замени Пламен Андреев“? Качествата на хърватина тепърва ще се станат ясни, но на фона на изписаното дотук за Маркович, отговорът е ясен за всички. Нищо чудно той да седне на пейката още след няколко мача през новия сезон, ако наистина е взет за титуляр.
Да, Пламен Андреев направи някои груби грешки през миналия сезон, но статистиката му, спрямо ?по-опитния“ Маркович е красноречива – в 38 мача във всички турнири 19-годшният вратар е допуснал 30 попадения, като е запазил мрежата си ?чиста“ в 20 случая (17 в Първа лига и три в Лига на конференциите). Заради някои свои неточности предишния наставник Николай Костов го извади от игра за сметка на още по-неопитния Иван Андонов, който направи своя дебют за мъжкия тим в ада на голямото дерби срещу ЦСКА. Тогава 20-годишният страж също допусна грешка, а Левски загуби с 0:2 през април. След това той игра и в следващия двубой срещу Черно море, отново загубен с 1:3, като и там не мина без негови неточности.
Но точно в такива мачове се каляват младите. През същото премина и Пламен Андреев, когато Станимир Стоилов реши да му гласува доверие. Грешките са част от растежа, а да спираш млади и перспективни играчи, при това българи, да се борят за мястото си в един от най-големите и обичани отбори в страната, е пълно престъпление. Особено, когато взимаш някакъв си ?по-обигран“ хърватин, който, поне на хартия, изглежда дори по-слаб от настоящите ти опции за вратарския пост в случая.
Неслучайно след изказването на Станислав Генчев, че ще иска нов страж, около когото младите да се учат, агентът на Пламен Андреев критикува думите на новия наставник на столичани. В публикацията си от 4 юни Виктор Кирков отбелязва, че с отличните си изяви цената на младия страж е достигнала 2 милиона евро и е най-добре да играе редовно в своя отбор, но ?очевидно“ на ?Герена“ няма да разчитат на него.
??Да оставиш 2 000 000 евро на скамейката
От днес стойността на клиента ми Пламен Андреев е 2 милиона евро, сочи пазарната му оценка, публикувана на престижния сайт „Трансфермаркт“. Това е втората най-висока актуална стойност на играч в Левски, шестата по размер сред всички български футболисти и тринадесетата сред състезателите в „efbet лига“.
Пламен беше с основна заслуга за спечелването на единствен трофей за Левски в последните 15 години – Купата на България през сезон 2021/22. В следващите 2 сезона спечели еднолично приза за най-много „сухи мрежи“ в шампионата. През миналото лято в евромачовете на „сините“ направи невероятни спасявания, които донесоха в клуба милиони евро.
ВЪПРЕКИ СТРАХОТНИТЕ СИ ПОСТИЖЕНИЯ, ПЛАМЕН АНДРЕЕВ Е ЕДВА НА 19 ГОДИНИ.
Възрастта му е достатъчен аргумент за минималните колебания в играта му през последния сезон.
Каато жест на благодарност за отличната му работа обаче Пламен ще е сигурна резерва в Левски през новия сезон, съдейки по изказванията на новия треньор на тима Станислав Генчев.“
Андреев има договор с клуба до лятото на 2025-а година, а от 1-и януари ще може да преговаря свободно с други клубове, след което евентуално да подпише договор с тях, а в касата на Левски няма да влезе и стотинка. Това би бил поредният проблем в тима на Левски, който Николай Костов определи като ?добър отбор с млади играчи“. Ключовото тук не е толкова ?добър отбор“, а ?млади играчи“, но един от тях ще седне на пейката за сметка на неизвестен чужденец…
Но и завареният отбор също не е такъв, който да върне надеждите на феновете, а действията на ръководството по подобряване на ситуацията, поне към момента не са от помощ. Не беше изобщо сериозно 31-годишният Александър Колев да беше спазаряван повече от месец. Все едно се купува Килиан Мбапе… Взеха се и двама защитници от Бразилия и Португалия, за които също информациите са оскъдни и тепърва ще се наблюдават качествата им. Но, като цяло, в Левски за пореден път няма правилна стратегия и всичко пак ще става в движение. И, отново, изглежда, че ?сините“ трудно могат да си позволяват играчи на по-прилично ниво от българското първенство. Затова ще търси поредния бразилец или уругваец… Ех, този мач с НАП, явно има още доста минути да се играят от него.
Ако се върнем към новия вратар на Левски, като за финал, можем да кажем, че Маркович е десетият чуждестранен страж от основаването на А група през 1948-а година, както и третият хърватин под рамката за ?сините“. Първите бяха Горан Блажевич (24 мача през 2013/2014) и Звонимир Микулич (15 мача през 2021-а година). Сред най-успешните чуждестранни вратари на Левски можем да откроим черногореца Милан Миятович, който изигра 26 мача през сезон 2019/2020. Някои фенове може да си спомнят и за сърбина Боян Йоргачевич малко по-назад във времето. Тепърва ще видим дали Матей Маркович ще успее да се запомни с нещо. Той и Алекс Колев може да направят неофициалните си дебюти за ?сините“ още в събота, когато 26-кратните шампиони се изправят срещу новака в елита Септември София във втората си контрола на летния лагер в Правец.