Клубовете от Висшата лига са в разгара на предсезонните си подготовки, като много от тях са на турнета извън Англия, докато други играят приятелски срещи по-близо до дома.
Както и да се подготвя един клуб, спомените (добри и лоши) от миналия сезон остават, докато мислите се насочват към предстоящата нова кампания 2024/2025.
Новият сезон започва на 16 август, когато Манчестър Юнайтед приема Фулъм, което дава на мениджърите ограничено време да изгладят всички проблеми през следващите седмици.
Време е да се фокусираме върху един голям проблем, който всеки тим, който завърши в Топ 10 миналата година, трябва да реши преди старта на новия сезон!
Арсенал – левият фланг
?Артилеристите“ за втора поредна година бяха много близо до титлата, като този път се бореха до последния кръг, но отново не успяха да спрат Манчестър Сити. Това, може би, беше най-добрият Арсенал, който сме виждали от поне десетилетие насам, но по точно неговият десен фланг –Бенджамин Уайт, капитанът Мартин Йодегор и Букайо Сака. От другата страна, през миналия сезон, беше нещо като лотария – не знаеше кого ще видим на левия бек, като ляв халф или по лявото крило.
Якуб Кивиор, Олександър Зинченко и Такехиро Томиясу се въртяха в защита, докато Габриел Мартинели и Леандро Тросар се сменяха по крилото. Сплотеността на Зинченко, Мартинели от сезон 2022/2023 изглежда се беше изпарила с напускането на швейцареца.
Арсенал, обаче, постигна значителен напредък в защита през миналия сезон, а с изнендващият изборна Кай Хавертц като свой основен нападател, Микел Артета намери непредсказуемостта в атака, която искаше.
Но в отбор, който е почти завършен, единствените оставащи въпросителни в стартовия състав остават от лявата страна на терена.
Астън Вила – резервната скамейка и дълбочината на състава
Основната тема при трансферите през лятото при Астън Вила бе да добави дълбочина в халфовата линия и в атакуващите позиции. Малко мениджъри в световния футбол имат по-добри възможности за избор на вратар и централен нападател от Унай Емери с Емилиано Мартинес и Оли Уоткинс.
Но феновете на бирмингамци с право са притеснени какво ще стане, ако някой от тях се контузи? Реално, заместници от подобна класа липсват на ?Вила Парк“.
Сега двамата ще има и съкратена предсезонна подготовка поради международните си ангажименти. Емери може да се довери на резервния вратар Робин Олсен, но шведският национал има своите недостатъци и е доста колеблив в изявите си. Камерън Арчър и Джон Дюран са млади, обещаващи нападатели, но бъдещето им е несигурно и ще представляват деградация, спрямо Уоткинс.
Кристъл Палас – подсилване на състава
Основният проблем при ?орлите“ е липсата на дълбочина в атаката на тима. Сам Джонстоун и Дийн Хендерсън ще се състезават за мястото под рамката на вратата, пристигането на Чади Риад подобрява възможностите в защита, където е още английският национал Марк Гехи, а Шейк Дукуре се завръща от контузия в средата на терена. Но по-напред по терена отборът на Оливър Гласнър е доста ?тънък“.
Привличането на Раян Сесеньон като конкурент на Тайрик Мичъл по левия фланг се провали, а колумбиецът Даниел Муньоз, който ще бъде доста изморен след Копа Америка, няма реална алтернатива отдясно.
Палас вече се договори с Олимпик Марсилия за крилото Исмаила Сар, който, обаче не изглежда да бъде директен заместник на продадения в Байерн Мюнхен Майкъл Олисе. Атакуващият халф Дайчи Камада е добро попълнение, но тепърва ще се аклиматизира към Висшата лига, а 20-годишният Матеус Франка е все още неопитен. Жан-Филип Матета ще се завърне късно след Олимпиадата, оставяйки Одсон Едуар като единствения чист нападател за началото на сезона.
Ако контузиите засегнат Палас още в началото на сезона, то отборът наистина ще има проблеми. Мениджърът Гласнер знае на кои позиции трябва да подсили тима си, но въпросът е дали шефовете ще се вслушат в желанията му?
Ливърпул – бавният старт в мачовете
Ливърпул многократно предаваше инициативата на опонентите си в началото на своите мачове. Твърд често ?червените“ изоставаха и трябваше да правят обрат заради свои безумни грешки и липсата на интензивност.
Те допуснаха първия гол в 16 от 38-те си мача във Висшата лига и в осем случая това се случи в първите 15 минути на дадена среща. Само Брентфорд, Кристъл Палас, Нотингам Форест, Уулвърхемптън Уондърърс, Уест Хем Юнайтед и Шефилд Юнайтед имаха по-лоши резултати в този показател.
Ливърпул успя да остане в надпреварата за титлата до април, като спаси 28 точки от губещи позиции – повече от всеки друг отбор от Висшата лига. Но, ако мърсисайдци искат да бъдат сериозни претенденти да титлата този сезон, новият мениджър Арне Слот трябва да промени начина на мислене на играчите.
Друг проблем може да бъде и пасивността на Ливърпул на трансферния пазар, който до момента не е привлякъл нито едно ново попълнение.
Манчестър Сити – подходящ заместник на Родри в халфовата линия
Кой може да замести Родри, когато той се наложи да пропуска мачове? Хосеп Гуардиола използва двама полузащитници, за да компенсират липсата му, но все пак отборът загуби три от четирите си мача във Висшата лига без испанеца миналия сезон. Определено ?гражданите“ имат нужда от някой достатъчно добър, който да играе до него в средата на терена или да го замести, когато не е наоколо, какъвто беше планът с Деклан Райс миналото лято.
През това лято спряганият за трансфер на ?Етихад“ е Бруно Гимараеш от Нюкасъл Юнайтед, но Сити го смятат за твърде скъп. Шампионите ще трябва мислят и за евентуални заместници на вратаря Едерсон и нападател Хулиан Алварес, които може да напуснат. Продажбата на Матеус Нунеш също може да освободи средства и място за проекта за подпомагане на Родри.
Манчестър Юнайтед – голямата дупка в средата на терена
През миналия сезон имаше ясно изразена разлика между (неефективната) висока преса на Юнайтед и тяхната ниско разположена защита, което улесняваше съперниците им да прекарват топката между линиите. Докато Юнайтед се бореше в халфовата линия, срещите се превръщаха в мачове на контраатаки.
Юнайтед би трябвало да е по-добър този сезон, но все още се очаква да се подобри тактически, за да си върне контролата върху играта, да запълни празнините и да не губи толкова често топката.
Нюкасъл Юнайтед – изпуснатият дух от бутилката
С трансферите, които направиха миналата година, беше очевидно, че Нюкасъл рискува да изгуби опората си и точно това се случи. Те паднаха до седмо място и не успяха да се класират за европейските клубни турнири.
Контузиите също бяха сериозен фактор, но клубът не направи достатъчно, за да подкрепи мениджъра си Еди Хау. А това лято, поне засега, не изглежда да има някаква сериозна промяна. Определено инерцията се изгуби. За да се възстанови, отборът се нуждае от подсилване с нови играчи.
Тотнъм Хотспър – затягане на защитата
Мениджърът Англос Постекоглу превърна ?шпорите“ в забавен за наблюдаване отбор през първия сезон начело и промени настроението в клуба след мрачния край на ерата при Антонио Конте.
Повечето фенове биха искали да видят по-добър нападател от Ричарлисон, но истинският проблем, който трябва да решат, е тяхната защита. Тотнъм допусна 61 гола миналия сезон, същия брой като четвъртия Астън Вила, но значително повече от Ливърпул (41), Арсенал (29) и Манчестър Сити (34).
Посткоглу никога няма да промени своята философия, която се основава на поемането на сериозен риск при владението на топката, но могат да бъдат направени малки промени, за да се гарантира, че са по-компактни. С играчи като Дестини Удоджи, Педро Поро, Кристиан Ромеро и Мики ван де Вен правилните съставки са налице, като сега основното ще бъде тяхното усъвършенстване.
Уест Хем Юнайтед – повече опции за атаката
Позицията на централния нападател винаги е била проблемна за ?чуковете“, така че техническият директор Тим Стейдтен и новият мениджър Жулен Лопетеги трябва да приоритизират привличането на такъв футболист това лято.
Бъдещето на Михаил Антонио и Дани Ингс е несигурно и клубът пропусна да привлече Юсеф Ен-Несири, който се присъедини към турския Фенербахче. Новата цел на лондончани е 20-годишният Джон Дюран от Астън Вила. Въпреки че колумбиецът все още не се доказал напълно във Висшата лига, то Лопетеги вижда богат потенциал в младия нападател.
Челси – проблемът с Енцо Фернандес
Още на първата си пресконференция като мениджър на Челси – Енцо Мареска, искаше бързо да разсее последиците от скандала с Енцо Фернандес. Както е известно, аржентинецът, заедно със свои съотборници от националния отбор пяха песен след триумфа на ?гаучосите“ на Копа Америка, която Френската футболна федерация определи като ?расистка и дискриминационна“.
Фернандес се извини, а Челси започна вътрешено разледване, но няма признаци, че шестимата му френски съотборници са приели думите на разкаяние на 23-годишния футболист. И шестимата, както и Ромео Лавия, роден в Белгия, престанаха да следват Фернандес в социалните мрежи след инцидента, като защитникът Уесли Фофана публично осъди видеото като пример за ?невъздържан расизъм“.
Ситуацията не се е променила и искрите в съблекалнята, когато Фернандес се присъедини към Челси на турнето им Съединените щати, ще бъдат сериозно предизвикателство за Мареска.